soczewki kontaktowe
 
 
 
Tematy pokrewne:    Wady wzroku     Dlaczego badanie wzroku jest takie ważne      Artykuły      Animacje o wzroku
 
 

 
Foto
 

Dlaczego soczewki kontaktowe?

Na studiach soczewki sprawdzają się lepiej »
Ważne momenty warto przeżyć z soczewkami »
Zielone światło dla nowego romansu dzięki soczewkom kontaktowym »
Soczewki kontaktowe polepszają samopoczucie nastolatków »
 
Lista korzyści z noszenia soczewek kontaktowych
 
Najczęstsze pytania

- Kiedyś nosiłem tradycyjne soczewki kontaktowe, ale z nich zrezygnowałem ponieważ były niewygodne. Czy mogę nosić soczewki jednodniowe?

Oczywiście, że tak, jeśli wadę wzroku, którą masz można korygować takimi soczewkami. Udowodniono, że soczewki jednodniowe w większości przypadków są najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy musieli zrezygnować z noszenia tradycyjnych soczewek kontaktowych.

- Czy będę odczuwał soczewki kontaktowe na oczach?

Oczywiście, że nie. Jeśli tak jest, to znaczy, że z oczami dzieje się coś złego. Jeśli soczewki są prawidłowo dobrane, stosowane i pielęgnowane, to są naprawdę wygodne. Wielu pacjentów wręcz zapomina, że je nosi. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w technologii produkcji soczewek kontaktowych otrzymujemy produkt najwyższej jakości. Badania naukowe wykazały, że główną przyczyną problemów z oczami podczas noszenia soczewek kontaktowych jest zbyt długi czas noszenia tej samej pary soczewek. Obecnie, powszechnie uznaje się, że systematyczna wymiana soczewek kontaktowych znacząco ogranicza możliwość powstania takich komplikacji jak infekcje oczu czy gromadzenie się osadów na powierzchni soczewki.

- Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Większość może nosić bez żadnych przeciwwskazań. Tylko w niewielu przypadkach jest to niewskazane. Aby dowiedzieć się, czy należysz do tej grupy pechowców, którzy nie mogą nosić soczewek kontaktowych powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Pewne indywidualne uwarunkowania mogą wpływać na tolerancję soczewek.

- Ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego i prawidłowego obchodzenia się z soczewkami?

Zazwyczaj tylko kilka dni.

- Czy można nosić soczewki kontaktowe podczas snu?

Niektóre soczewki kontaktowe, ze względu na swoje fizyczne właściwości, teoretycznie mogą być noszone zarówno w dzień jak i w nocy.
Najlepiej przestrzegać czasu noszenia podanego przez specjalistę. Należy pamiętać jednak o tym, że noszenie soczewek bez przerwy może być potencjalną przyczyną poważnych powikłań; dlatego też, tak istotne jest, aby dokładnie rozważyć, czy taki właśnie tryb noszenia jest koniecznie potrzebny. Jeżeli od czasu do czasu zdarzy się, że osoba nosząca soczewki kontaktowe zaśnie w nich, wskazane jest by nie zakładać soczewek kontaktowych przez następne 24 godziny.

- Nigdy nie będę w stanie dotknąć moich oczu żeby założyć i zdjąć soczewki ...

Po pierwsze, mówiąc dokładniej nie musisz dotykać swoich oczu. Po drugie, większość pacjentów (98.6% według badań przeprowadzonych przez J&J w Stanach Zjednoczonych w 1996) jest w stanie po krótkim szkoleniu nauczyć się, jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe.

- Soczewki kontaktowe wymagają czasochłonnej pielęgnacji…

To nieprawda. W przeszłości pielęgnowanie soczewek kontaktowych faktycznie było bardziej skomplikowane i wymagało stosowania wielu płynów w celu uzyskania pożądanego efektu. Najnowsze soczewki jednodniowe nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji, podczas gdy pielęgnacja soczewek systematycznej wymiany została uproszczona dzięki roztworom wielofunkcyjnym, które zapewniają prawidłową dezynfekcję.

- Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ze względu na astygmatyzm

Wielu pacjentom z astygmatyzmem bez powodzenia przepisuje się nie-astygmatyczne soczewki systematycznej wymiany. Dla pacjentów z astygmatyzmem dostępne są soczewki toryczne, które, znacznie skutecznej korygują tą wadę. Dzięki nowoczesnej konstrukcji oraz tworzywu z którego są wykonane okazują się najlepszym rozwiązaniem w tego typu przypadkach.

- Czy można nosić soczewki kontaktowe będąc w ciąży?

Ogólnie, odpowiedź brzmi tak. Jednakże, ciąża zmienia właściwości łez i noszenie soczewek w tym okresie może powodować problemy. Zmiany właściwości filmu łzowego nie są niczym niezwykłym; dlatego zaleca się kobietom w ciąży wizytę u okulisty w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. W każdym przypadku, podczas ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby unikać sytuacji, których ewentualne leczenie mogłoby być niebezpieczne dla płodu.

- Czy można używać soczewek kontaktowych podczas pływania w morzu lub na basenie i podczas kąpieli pod prysznicem?

Nie. Woda morska może być przyczyną nadmiernego przylgnięcia soczewki do rogówki. Podczas pływania w basenie lub jeziorze, soczewki mogą „wypłynąć” i zgubić się. Pływacy powinni zawsze nosić odpowiednie okulary pływackie. Natomiast podczas kąpieli pod prysznicem należy unikać kontaktu wody i mydła z oczami.
Należy również wspomnieć, że woda w basenie lub jeziorze może być przyczyną niebezpiecznej w skutkach infekcji lub zanieczyszczenia soczewek kontaktowych.

- Czy noszenie soczewek kontaktowych jest zdrowe?

Tak. Nowoczesne soczewki kontaktowe są tak skonstruowane, że są wygodne już od samego początku noszenia. Tlen może łatwo przenikać przez soczewki do oczu, dzięki czemu oczy są zdrowe. Najnowocześniejsze soczewki kontaktowe wyposażone są w filtry UV. Soczewki systematycznej wymiany są wymieniane na nowe zanim zabrudzą się osadami. Należy oczywiście dbać o swoje soczewki stosując się do zasad pielęgnacji. Należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych.

- Jak długo można nosić soczewki kontaktowe bez zdejmowania?

Należy przestrzegać czasu noszenia zaleconego przez specjalistę. Zazwyczaj zalecany czas noszenia soczewek kontaktowych wynosi cały dzień, poza porą snu. Soczewki wykonane z tworzyw o bardzo dużej przepuszczalności dla tlenu, pod rygorystyczną kontrolą można nosić cały tydzień bez zdejmowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardziej ryzykowne niż noszenie ze zdejmowaniem na noc.

- Czy można prowadzić samochód w soczewkach kontaktowych?

Tak. Soczewki kontaktowe zwiększają bezpieczeństwo ruchu ulicznego, ponieważ zapewniają szerokie pole widzenia a ostrość wzroku kierowcy jest co najmniej tak dobra lub lepsza niż w okularach.

- Czy można nosić soczewki kontaktowe w pomieszczeniach z klimatyzacją?

Na ogół tak. Czasami u osób wrażliwych a szczególnie, tych którzy są narażeni na bezpośrednie oddziaływanie wentylatora, dochodzi do wysychania łez, co powoduje obniżenie tolerancji soczewek kontaktowych. Doraźnie pomogą krople nawilżające do soczewek kontaktowych. W razie narastania problemów należy skontaktować się ze specjalistą.

 
 
Poradnik animowany
 
 
Animacje o soczewkach:
 » Jak zakładać soczewki kontaktowe
 » Jak dbać o soczewki
 
Animacje o wzroku:
 » Poznaj swoją wadę wzroku
 » Anatomia oka
 » Słowniczek
 » Test wiedzy
 
 
Ciekawostki

Prawie 60% osób korzystających z soczewek kontaktowych uważa, że ich noszenie zamiast okularów podnosi ich samoocenę a razem około 80% osób twierdzi, że wiedzie im się lepiej i ich życie stało się pełniejsze odkąd noszą soczewki kontaktowe zamiast okularów czytaj dalej »
 
Praca przy komputerze a wzrok..

Foto

Monitory same w sobie nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek z zaburzeń wzroku. To raczej ich nieprawidłowe użytkowanie jest odpowiedzialne za powstawanie dolegliwości związanych z oczami  czytaj dalej »
 
 
Temat tygodnia: pytania i odpowiedzi
 
Każdego tygodnia publikujemy bieżące, najciekawsze pytania i odpowiedzi.
 
Mam krzywiznę soczewek 8,7 i średnicę 14,0. Czy te parametry będą jednakowe przez całe życie, czy zmienią się z upływem lat?
14.04.2011
 
Czy powiększająca się wada jest rzeczą normalną?
23.03.2011
 
Czy w soczewkach kontaktowych mogę chodzić do sauny i łaźni tureckiej
21.03.2011
 
Co to jest astygmatyzm?
10.03.2011
 
Czy praca przy komputerze może mieć wpływ na pojawienie się astygmatyzmu?
27.02.2011
 
Czy musze przejść badania aby móc korzystać z soczewek kontaktowych jeżeli nosze okulary o.o25 w plusie
18.02.2011
 
Gram w piłkę i mój wzrok zaczął się pogarszać.. czy jest możliwość uprawiania tego sportu w soczewkach..
03.02.2011
 
Wcześniejsze tematy tygodnia »
 
 
Jedz zieleninę aby mieć dobry wzrok!

Foto

Badania przeprowadzone na Harvardzie wykazały, że jedzenie dwa do czterech razy w tygodniu szpinaku lub kapusty może zmniejszyć nawet do 43% ryzyko powstania zwyrodnienia plamki żółtej  czytaj dalej »

 

ACUVUE

ACUVUE

© Niniejsza strona ma charakter informacyjno-reklamowy. Przeznaczona jest dla mieszkańców Polski. Informacje przedstawione na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy i nie stanowią podstawy do diagnozowania konkretnych stanów chorobowych u indywidualnych osób a przekazywanie przez Johnson & Johnson ogólnych informacji odnośnie stanu zdrowia i wad wzroku nie zastępuje porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem należy udać się do właściwego lekarza specjalisty celem wykonania stosownych badań. Johnson & Johnson nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne próby diagnozowania lub leczenia wad wzroku. Johnson & Johnson Vision Care jest częścią Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST®, ACUVUE® ADVANCE® with HYDRACLEAR®, ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR® PLUS, ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM, ACUVUE® 2® COLOURS i ACUVUE® BIFOCAL są znakami zastrzeżonymi na rzecz spółek z grupy Johnson & Johnson.