soczewki kontaktowe
 
 
 
Tematy pokrewne:    Fakty i mity o soczewkach      Historia soczewek kontaktowych
 
 

 
Foto
 

Historia soczewek kontaktowych

Leonardo da Vinci a początki soczewek kontaktowych »
Polimerowa rewolucja »
Pierwsze kroki ku miękkim soczewkom kontaktowym »
Soczewki kontaktowe systematycznej wymiany »
 
Historia soczewek kontaktowych

Kto wymyślił soczewki kontaktowe? Odpowiedź może znać miłośnik sztuki, bo był to Leonardo da Vinci.

Historię soczewek kontaktowych możemy prześledzić cofając się aż do XVI wieku (1585), kiedy to pewien geniusz renesansu zaczął rozważać możliwość korygowania wad wzroku bezpośrednio na powierzchni oka. Od tego czasu, rozpoczęto próby konstruowania soczewek kontaktowych a tworzywo i kształt soczewek ulegały wielu zmianom. Współczesne soczewki kontaktowe stały się najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy mają problemy ze wzrokiem.

Początki: twarde soczewki kontaktowe

Idąc w ślady Leonarda da Vinci, Rene Descartes, sławny filozof i matematyk XVII wieku, jako drugi przedstawił koncepcję korygowania wad wzroku soczewkami zakładanymi bezpośrednio na oko (1636). Dopiero pod koniec XIX wieku szwedzki lekarz dr August Muller jako pierwszy założył soczewki swojemu pacjentowi (1889). Pomimo, że soczewki te były jak na owe czasy ogromnym osiągnięciem, to miały kilka zasadniczych wad: zrobione były ze szkła i przykrywały praktycznie całą przednią powierzchnię oka (soczewki twardówkowe). Dopasowanie soczewki polegało na wypróbowaniu ponad tysiąca soczewek zanim wybrano najbardziej odpowiednią. Natomiast duży ciężar soczewek uniemożliwiał w większości przypadków utrzymanie ich w prawidłowym położeniu na oku.

 
 
Poradnik animowany
 
 
Animacje o soczewkach:
 » Jak zakładać soczewki kontaktowe
 » Jak dbać o soczewki
 
Animacje o wzroku:
 » Poznaj swoją wadę wzroku
 » Anatomia oka
 » Słowniczek
 » Test wiedzy
 
 
Ciekawostki

Prawie 60% osób korzystających z soczewek kontaktowych uważa, że ich noszenie zamiast okularów podnosi ich samoocenę a razem około 80% osób twierdzi, że wiedzie im się lepiej i ich życie stało się pełniejsze odkąd noszą soczewki kontaktowe zamiast okularów czytaj dalej »
 
Praca przy komputerze a wzrok..

Foto

Monitory same w sobie nie są odpowiedzialne za jakiekolwiek z zaburzeń wzroku. To raczej ich nieprawidłowe użytkowanie jest odpowiedzialne za powstawanie dolegliwości związanych z oczami  czytaj dalej »
 
 
Temat tygodnia: pytania i odpowiedzi
 
Każdego tygodnia publikujemy bieżące, najciekawsze pytania i odpowiedzi.
 
Jeśli nosze szkła kontaktowe mogę chodzić w makijażu?
03.12.2010
 
Chciałam się dowiedzieć, co oznacza napis na opakowaniu: podbarwiane soczewki kontaktowe.
30.11.2010
 
Czy soczewki miesięczne (56% wody) mogą być stosowane do uprawiania sportu?
18.11.2010
 
Chciałam się dowiedzieć czy istnieje możliwość samodzielnego zwiększenia mocy soczewek?
11.11.2010
 
Czy istnieją soczewki przesłaniające źrenicę?
05.11.2010
 
 
Wcześniejsze tematy tygodnia »
 
 
Jedz zieleninę aby mieć dobry wzrok!

Foto

Badania przeprowadzone na Harvardzie wykazały, że jedzenie dwa do czterech razy w tygodniu szpinaku lub kapusty może zmniejszyć nawet do 43% ryzyko powstania zwyrodnienia plamki żółtej  czytaj dalej »

 

ACUVUE

ACUVUE

© Niniejsza strona ma charakter informacyjno-reklamowy. Przeznaczona jest dla mieszkańców Polski. Informacje przedstawione na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy i nie stanowią podstawy do diagnozowania konkretnych stanów chorobowych u indywidualnych osób a przekazywanie przez Johnson & Johnson ogólnych informacji odnośnie stanu zdrowia i wad wzroku nie zastępuje porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem należy udać się do właściwego lekarza specjalisty celem wykonania stosownych badań. Johnson & Johnson nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne próby diagnozowania lub leczenia wad wzroku. Johnson & Johnson Vision Care jest częścią Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o. 1-DAY ACUVUE® TruEye®, 1-DAY ACUVUE® MOIST®, ACUVUE® ADVANCE® with HYDRACLEAR®, ACUVUE® OASYS® with HYDRACLEAR® PLUS, ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM, ACUVUE® 2® COLOURS i ACUVUE® BIFOCAL są znakami zastrzeżonymi na rzecz spółek z grupy Johnson & Johnson.